(5 / 1 votes)
Śluby

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Do Ślubu pozostało 180 dni, a ja odznaczam z mojej listy haczyki, co zostało zrobione i zapisuję, co jeszcze musimy zrobić. Pół roku to dużo czy mało? Na pewno wystarczy na zorganizowanie każdej weselnej uroczystości. Szkopuł polega na tym, że wymarzona sala lub orkiestra może być już zajęta.. Co i kiedy powinniśmy przygotować przed ślubem?

Bierzemy Ślub! Decyzja zapadła i co dalej? Najpierw iść do księdza czy znaleźć salę? Ile czasu mam na wybranie sukienki? Kiedy rozdać zaproszenia i wiele innych pytań krąży nam w głowie. Tych pytań przybywa wraz z upływem czasu, a czym bliżej wesela, tym bardziej jesteśmy zdenerwowani.. Kobiety marzą o idealnej uroczystości, mężczyźni często pozostawiają kobietom wolną rękę w tej sprawie i tylko troszeczkę nadzorują organizację, chociaż.. chociaż zdarzają się wyjątki i wtedy trzeba wykłócać się o miejsce, fotografa i takie.. :) U nas nie było problemu, mamy bardzo podobny gust i z reguły podoba nam się to samo :) Nasz ślub zaczęliśmy planować znacznie wcześniej, dlatego mamy wystarczająco dużo czasu na zrealizowanie wszystkiego. Podpowiem Wam co, jak, gdzie i kiedy, żebyście zdążyli bez nerwów o czasie.. :)

 

Zanim zaczniecie przygotowania do tego najpiękniejszego dnia w życiu, musicie odpowiedzieć sobie na kilka bardzo istotnych pytań:

 

  • Ślub cywilny czy kościelny? Może taki i taki? Może w plenerze?
  • Czy marzycie o dużym weselu czy raczej kameralnym przyjęciu?
  • Ilu gości chcecie zaprosić?
  • W jakim stylu zorganizować wesele? Styl ma ogromne znaczenie przy wyborze miejsca, ponieważ inne wnętrza pasują do przyjęcia w stylu glamour, a inne do uroczystości w stylu boho.
  • Jaki termin ślubu? Musicie wiedzieć, że w sezonie ślubnym będzie drożej niż w pozostałych miesiącach. Kiedy jest sezon na śluby? Najchętniej wybierane miesiące to czerwiec i sierpień, później lipiec, są najdroższe. Do sezonu zaliczają się również maj i grudzień, nieco tańsze miesiące.. w pozostałych ceny za osobę są znacznie niższe, dla porównania w marcu lub kwietniu w jednej restauracji zapłacimy 170 zł od osoby, w sierpniu w tym samym lokalu będzie to już powyżej 200 zł za osobę!
  • Ile pieniążków chcemy przeznaczyć na organizację wesela?

 

Załóżmy, że będzie to ślub kościelny, o cywilnych i plenerowych opowiem Wam innym razem. Interesuje nas duże lokum, dla ponad 100 gości..

 

1. W pierwszej kolejności szukamy miejsca na zorganizowanie uroczystości. Przy wyborze lokalu musimy wziąć pod uwagę ilość zaproszonych gości oraz ewentualnie styl, w jakim chcemy urządzić wesele. Niektóre miejsca będą większe i pomieszczą powyżej 100, a nawet 200 osób, inne będą dostępne tylko dla 80 osób. Sali powinniśmy szukać co najmniej rok przed ślubem! Rok może być nawet za mało na zarezerwowanie wymarzonego lokum, tym bardziej, jeżeli miejsce jest niezwykle popularne.. Wszystko dlatego, że młodzi szukają sali już dwa lata wcześniej. Jest teraz na to taki popyt. Wesela stały się bardzo popularne :) My zamawialiśmy salę półtora roku przed ślubem. W sierpniu były tylko dwa wolne terminy, w innych miejscach było podobnie albo nie było już wcale. Oczywiście nie twierdzę, że jeżeli zaczniecie szukać dwa lub trzy miesiące przed ślubem, to nic nie znajdziecie.. Owszem, znajdziecie, ale może to nie być Wasze wymarzone miejsce, coś, co bardzo Wam się podoba.. Z pewnością nie będzie też wielkiego wyboru i będziecie musieli zdecydować się na coś, co jest dostępne w wybranym przez Was terminie albo nie znajdziecie nic w pobliżu. Na tym właśnie polega różnica szukania sali półtora roku wcześniej a dwa miesiące przed ślubem ;)

 

2. Kiedy mamy już miejsce, szukamy oprawę muzyczną na wesele. Popularne zespoły muzyczne mogą być równie szybko zajęte, co sala. Czy to będzie orkiestra czy DJ jest podobnie jak wyżej, dlatego nie czekajmy w tej sprawie.. W naszym przypadku było tak, że zarezerwowaliśmy salę, po czym okazało się, że orkiestra, na której nam zależy jest zajęta w wybranym przez nas terminie, przesunęliśmy wesele o tydzień wcześniej.. na szczęście była taka możliwość.

 

3. Fotograf i Kamerzysta. Jeżeli podobnie jak ja, należycie do grona osób, dla których reportaż ślubny jest niezwykle ważny to zarezerwujcie termin równie szybko! Mieliśmy już salę, mieliśmy orkiestrę, przyszedł czas na fotografa i kamerzystę. Oczywiście u wielu z Was pojawi się tylko fotograf lub tylko kamerzysta i nie widzę w tym nic złego :) Ja jestem pasjonatką zdjęć, dlatego musiałam postawić na zdjęcia, natomiast mój narzeczony woli film :) Fotografa, a raczej Panią fotograf upatrzyłam sobie już wcześniej, pozostało tylko zadzwonić i zapytać o termin. Udało się! Z kamerzystą było gorzej, ponieważ nie wszyscy, do których zadzwoniłam byli dostępni. Koniec końców mamy operatora :)

 

4. Jeżeli mamy te trzy rzeczy, możemy się udać do księdza. Dlaczego nie wcześniej? Ponieważ zawsze łatwiej jest dopasować godzinę ślubu do dnia, który pasuje wszystkim niż najpierw ustalić z księdzem termin, który będzie zajęty w wybranym lokalu albo jak w naszym przypadku, nie przypasuje orkiestrze. Ślub najlepiej zgłosić tak pół roku wcześniej, chociaż wszelkie formalności takie jak: dokumenty czy nauki przedmałżeńskie załatwia się dwa, trzy miesiące przed ślubem i tyle czasu również wystarczy.

 

5. Suknia Ślubna. Poszukiwania jedynej, wymarzonej sukienki należy zacząć pół roku przed ślubem, ponieważ czas oczekiwania na sprowadzenie sukni od producenta wynosi w niektórych przypadkach nawet do 6 miesięcy, trzeba liczyć jeszcze przymiarkę oraz drobne poprawki. Szycie to również dłuższy czas oczekiwania.. Jeżeli z góry zakładacie wypożyczenie sukienki, to są dostępne w salonach nawet dwa dni przed ślubem, jednak jeżeli nie wypożyczycie jej od razu, następnego dnia albo nawet po chwili, może jej już nie być, ponieważ weźmie ją inna klientka.

 

6. Garnitur Pana Młodego. Za garniturem możecie rozejrzeć się wcześniej, sprawdzić co Wam się podoba, jaki fason, kolor materiał i przede wszystkim jaki rozmiar. Czy rozmiar będzie dostępny z miejsca, a na poprawki jak długo czekać? Wtedy mniej więcej będziecie wiedzieli ile czasu potrzeba. My byliśmy oglądać garnitury już wczoraj, wszystko wiemy, mamy wybrany i kupimy w maju. Tutaj nie ma pośpiechu, smoking, który nam się podoba, jest dostępny w sklepach przez cały czas. Michał mierzy idealnie i żadne poprawki nie są potrzebne :) Większy problem pojawia się u bardzo wysokich panów lub tych, którzy ćwiczą na siłowni i przybierają na masie.

 

7. Obrączki. Czas oczekiwania na realizację zamówienia jest różny. Przeważnie wynosi od 20 do 30 dni roboczych, dlatego obrączki należy zamówić co najmniej dwa miesiące wcześniej. Myślę, że trzy miesiące będą idealne, a nóż widelec przyjdą i będzie trzeba coś poprawić np. zmienić rozmiar. Lepiej załatwić to wcześniej niż za późno ;)

 

8. Zaproszenia stoją pod największym znakiem zapytania :) Kochani, zaproszenia powinniśmy wręczyć 3 miesiące przed ślubem. To najbardziej odpowiedni czas. Niecały miesiąc przed ślubem goście powinni poinformować Was o swojej obecności lub nieobecności, tym bardziej, jeżeli planujecie zaprosić gości z listy rezerwowej. Wcześniej możecie poinformować osoby, które mieszkają za granicą lub muszą ustalić urlop w pracy już na początku roku. Na realizację gotowych zaproszeń czeka się ok. miesiąc, tak więc pomyślcie o zaproszeniach cztery lub pięć miesięcy przed ślubem.

 

9. Fryzjer i Makijażysta. Zapomniałabym o tej jednej bardzo ważnej kwestii :) Chciałam zająć termin znacznie później i dobrze, że się nawróciłam, ponieważ za dwa miesiące to już nie miałabym czego szukać w salonie, który sobie upatrzyłam :) Jeżeli macie konkretny salon na myśli, to nie zwlekajcie z zarezerwowaniem terminu, tym bardziej jeżeli jest chętnie odwiedzany przez inne klientki. W sierpniu, czyli u szczytu sezonu ślubnego z pewnością nie tylko ty tam zagościsz jako Panna Młoda, nie licząc już mam, teściowych, kuzynek, ciotek i gości, wszystkie w tym dniu odwiedzą fryzjera :) Najlepiej umówić się pół roku wcześniej. Chodzi głównie o takie miesiące jak czerwiec, lipiec, sierpień, ponieważ w pozostałych miesiącach tych ślubów oraz uroczystości jest znacznie mniej i łatwiej dostać się do fryzjera nawet miesiąc przed terminem.

 

Sumując, to chyba najważniejsze rzeczy, które musimy zrobić z wyprzedzeniem czasu. Pozostają jeszcze dekoracje, z którymi również nie czekajcie do ostatniej chwili. W zależności od tego, co wybierzecie, na zgromadzenie niektórych potrzebujecie więcej, innych mniej czasu. Oczywiście nie musicie się ze mną zgodzić. Każdy z Was podejdzie do tego indywidualnie. Mam nadzieję, że mój harmonogram pomoże Wam chociaż trochę i rozwieje niektóre wątpliwości. Gdybyście chcieli zapytać o coś jeszcze, zapraszam do korespondencji ze mną w zakładce Kontakt.

Wszystkiego Dobrego

~ Maja ~

 

 

 

 

kalend