Kalendarium ślubne

7 maja 2020 | Śluby

Do ślubu pozostało 180 dni, a Ty odznaczasz z listy haczyki, co zostało zrobione i zapisujesz, co jeszcze musisz zrobić. Pół roku to dużo czy mało? Na pewno wystarczy na zorganizowanie każdej weselnej uroczystości. Szkopuł polega na tym, że wymarzona sala lub orkiestra może być już zajęta. Co i kiedy powinniśmy przygotować przed ślubem?

Bierzemy Ślub! Decyzja zapadła i co dalej? Najpierw iść do księdza czy znaleźć salę? Ile czasu mam na wybranie sukienki? Kiedy rozdać zaproszenia i wiele innych pytań krąży nam w głowie. Tych pytań przybywa wraz z upływem czasu, a czym bliżej wesela, tym bardziej jesteśmy zdenerwowani.
Kobiety marzą o idealnej uroczystości, mężczyźni często pozostawiają kobietom wolną rękę w tej sprawie i tylko troszeczkę nadzorują organizację, chociaż zdarzają się wyjątki i wtedy pojawia się problem.

U nas nie było kłopotu, ponieważ mamy bardzo podobny gust i z reguły podoba nam się to samo. Nasz ślub zaczęliśmy planować znacznie wcześniej, dlatego mieliśmy wystarczająco dużo czasu na zrealizowanie wszystkiego. Zanim zaczniecie przygotowania do tego najpiękniejszego dnia w życiu, musicie odpowiedzieć sobie na kilka bardzo istotnych pytań:

  • Ślub cywilny czy kościelny? Może taki i taki? Może w plenerze?
  • Czy marzycie o dużym weselu czy raczej kameralnym przyjęciu?
  • W jakim stylu zorganizować wesele? Styl ma ogromne znaczenie przy wyborze miejsca, ponieważ inne wnętrza pasują do przyjęcia w stylu glamour, a inne do uroczystości w stylu boho.
  • Jaki termin ślubu? Musicie wiedzieć, że w sezonie ślubnym będzie drożej niż w pozostałych miesiącach. Kiedy jest sezon na śluby? Najchętniej wybierane miesiące to czerwiec, sierpień oraz wrzesień później lipiec, są najdroższe. Do sezonu zaliczają się również maj oraz grudzień, nieco tańsze miesiące. W pozostałych ceny za osobę są znacznie niższe, dla porównania w marcu lub kwietniu w jednej restauracji zapłacimy 170 zł od osoby, w sierpniu w tym samym lokalu będzie to już powyżej 200 zł za osobę!
  • Ile pieniążków chcemy przeznaczyć na organizację wesela?

01. W pierwszej kolejności szukamy miejsca na zorganizowanie uroczystości

Przy wyborze lokalu musimy wziąć pod uwagę ilość zaproszonych gości oraz ewentualnie styl, w jakim chcemy urządzić wesele. Niektóre miejsca będą większe i pomieszczą powyżej 100, a nawet 200 osób, inne będą dostępne tylko dla 80 osób. Sali powinniśmy szukać co najmniej rok przed ślubem! Rok może być nawet za mało na zarezerwowanie wymarzonego lokum, tym bardziej, jeżeli miejsce jest niezwykle popularne. Wszystko dlatego, że młodzi szukają sali już dwa lata wcześniej. Wesela stały się bardzo popularne.

My zamawialiśmy salę półtora roku przed ślubem. W sierpniu były już tylko dwa wolne terminy, w innych miejscach było podobnie albo nie było wcale. Oczywiście nie twierdzę, że jeżeli zaczniecie szukać dwa lub trzy miesiące przed ślubem, to nic nie znajdziecie. Owszem, znajdziecie, ale może to nie być Wasze wymarzone miejsce, coś, co bardzo Wam się podoba. Z pewnością nie będzie też wielkiego wyboru i będziecie musieli zdecydować się na coś, co jest dostępne w wybranym przez Was terminie albo nie znajdziecie nic w pobliżu. Na tym właśnie polega różnica szukania sali półtora roku wcześniej a dwa miesiące przed ślubem.

02. Kiedy mamy już miejsce, szukamy oprawy muzycznej na wesele

Popularne zespoły muzyczne mogą być równie szybko zajęte, co sala. Czy to będzie orkiestra czy DJ jest podobnie jak wyżej, dlatego nie czekajmy w tej sprawie. W naszym przypadku było tak, że zarezerwowaliśmy salę, po czym okazało się, że orkiestra, na której nam zależy jest zajęta w wybranym przez nas terminie, przesunęliśmy wesele o tydzień wcześniej… na szczęście była taka możliwość.

03. Fotograf i kamerzysta

Jeżeli podobnie jak ja, należycie do grona osób, dla których reportaż ślubny jest niezwykle ważny to zarezerwujcie termin równie szybko! Mieliśmy już salę, mieliśmy orkiestrę, przyszedł czas na fotografa i kamerzystę. Oczywiście u wielu z Was pojawi się tylko fotograf lub tylko kamerzysta i nie widzę w tym nic złego.

Ja jestem pasjonatką zdjęć, dlatego postawiłam na zdjęcia, natomiast mój narzeczony chciał film. Fotografa, a raczej Panią fotograf upatrzyłam sobie już wcześniej, pozostało tylko zadzwonić i zapytać o termin. Udało się! Z kamerzystą było gorzej, ponieważ nie wszyscy, do których dzwoniłam byli dostępni, ostatecznie podpisaliśmy umowę również z kamerzystą 🙂

04. Jeżeli mamy te trzy rzeczy, możemy się udać do księdza

Dlaczego nie wcześniej? Ponieważ zawsze łatwiej jest dopasować godzinę ślubu do dnia, który pasuje wszystkim niż najpierw ustalić z księdzem termin, który będzie zajęty w wybranym lokalu albo jak w naszym przypadku, nie przypasuje orkiestrze. Ślub najlepiej zgłosić tak pół roku wcześniej, chociaż wszelkie formalności, jak dokumenty czy nauki przedmałżeńskie, załatwia się dwa, trzy miesiące przed ślubem i tyle czasu również wystarczy.

05. Suknia ślubna

Poszukiwania jedynej, wymarzonej sukienki należy zacząć pół roku przed ślubem, ponieważ czas oczekiwania na sprowadzenie sukni od producenta wynosi w niektórych przypadkach nawet do 6 miesięcy, trzeba liczyć jeszcze przymiarkę oraz drobne poprawki. Szycie to również dłuższy czas oczekiwania. Jeżeli z góry zakładacie wypożyczenie sukienki, to są dostępne w salonach nawet dwa dni przed ślubem, jednak jeżeli nie wypożyczycie jej od razu, następnego dnia albo nawet po chwili, może jej już nie być, ponieważ weźmie ją inna klientka.

06. Garnitur Pana Młodego

Za garniturem możecie rozejrzeć się wcześniej, sprawdzić co Wam się podoba, jaki fason, kolor materiał i przede wszystkim jaki rozmiar. Czy będzie dostępny na miejscu, jak długo ewentualnie czeka się na poprawki?

My byliśmy oglądać garnitury również pół roku wcześniej, ale nie kupiliśmy od razu. Tutaj nie ma takiego pośpiechu – smoking, który nam się spodobał, był dostępny.. Michał mierzył idealnie, więc żadne poprawki nie były konieczne. Problem pojawia się u bardzo wysokich panów lub tych, którzy ćwiczą na siłowni i przybierają na masie, dlatego warto zorientować się trzy lub cztery miesiące wcześniej a nie na ostatnią minutę 🙂

07. Obrączki

Czas oczekiwania na realizację zamówienia jest różny. Przeważnie wynosi od 20 do 30 dni roboczych, dlatego obrączki należy zamówić co najmniej dwa miesiące wcześniej. Myślę, że trzy miesiące będą idealne, a nóż widelec przyjdą i będzie trzeba coś poprawić np. zmienić rozmiar. Lepiej załatwić to wcześniej niż za późno.

08. Zaproszenia stoją pod największym znakiem zapytania

Kochani, zaproszenia powinniśmy wręczyć najpóźniej 3 miesiące przed ślubem. To najbardziej odpowiedni czas. Niecały miesiąc przed ślubem goście powinni poinformować Was o swojej obecności lub nieobecności, tym bardziej, jeżeli planujecie zaprosić gości z listy rezerwowej. Wcześniej możecie poinformować osoby, które mieszkają za granicą lub muszą ustalić urlop w pracy już na początku roku. Na realizację gotowych zaproszeń czeka się ok. miesiąc, tak więc pomyślcie o zaproszeniach cztery lub pięć miesięcy przed ślubem.

09. Fryzjer i makijażysta

Zapomniałabym o tej jednej bardzo ważnej kwestii! Chciałam zająć termin znacznie później i dobrze, że się poprawiłam, ponieważ dwa miesiące później to już nie miałabym czego szukać w salonie, który sobie upatrzyłam. Jeżeli macie konkretny salon na myśli, to nie zwlekajcie z zarezerwowaniem terminu, tym bardziej jeżeli jest chętnie odwiedzany przez inne klientki. W sierpniu, czyli u szczytu sezonu ślubnego, z pewnością nie tylko Ty tam zagościsz jako Panna Młoda, nie licząc już mam, teściowych, kuzynek, ciotek i gości – wszystkie w tym dniu odwiedzą fryzjera. 🙂 Najlepiej umówić się pół roku wcześniej albo nawet rok. Chodzi głównie o takie miesiące jak czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, ponieważ w pozostałych miesiącach tych ślubów oraz uroczystości jest znacznie mniej i łatwiej dostać się do fryzjera nawet miesiąc przed terminem.

10. Pomoc konsultanta ślubnego

Organizacja ślubu i wesela to bardzo pracochłonne przedsięwzięcie i bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z ogromu pracy, który nas czeka już na wiele miesięcy przed Tym Dniem. Jako Wedding Plannerka mogę zdjąć ten ciężar z Waszych barków i pomóc Wam w organizacji całej uroczystości lub jej części, np. przy florystyce i dekoracjach.

Zachęcam do odwiedzenia mojej strony i zapoznania się z ofertą ślubną, być może zechcecie podjąć ze mną współpracę. Zapraszam do kontaktu, będzie mi niezmiernie miło mogąc porozmawiać o Waszych ślubnych planach!

Sumując, to chyba najważniejsze rzeczy, które musimy zrobić z wyprzedzeniem czasu. Pozostają jeszcze dekoracje, z którymi również nie czekajcie do ostatniej chwili. W zależności od tego, co wybierzecie, na zgromadzenie niektórych potrzebujecie więcej, innych mniej czasu. Oczywiście nie musicie się ze mną zgodzić. Każdy z Was podejdzie do tego indywidualnie.

Mam nadzieję, że mój harmonogram pomoże Wam chociaż trochę i rozwieje niektóre wątpliwości.

Wszystkiego dobrego

Maja


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszystkie pola są obowiązkowe.